Jakich pracowników najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach firmy mają naprawdę duże problemy z zatrudnieniem pewnych ludzi na różne stanowiska, aktualnie taki problem ma blisko 45 procent wszystkich firm. Jak można zauważyć, sytuacja o takim charakterze występuje w wielu gospodarkach, zaś Polska plasuje się znacznie powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Jest to skutkiem paru przyczyn i z pewnością z takiej sytuacji są zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy z kompletowanie załogi mają obecnie firmy działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy zarówno wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, jak również inżynierów i specjalistów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o światowym kryzysie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powtarzanym opiniom, jakie stawiają wśród poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to po statystykach widać co innego. Co prawda znalezienie dobrej osoby do działu IT nadal rodzi spore problemy, to jednak w ogólnym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jednak jest niezwykle duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. Przede wszystkim szukani są elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym zainteresowaniem cieszą się również stolarze, hydraulicy i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Kolejną bardzo szukaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy zawodowi, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a później inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przypadają branży gastronomicznej i usługowej – różnego rodzaju hotele oraz restauracje również nie mają prosto jeżeli zamierzają zatrudnić rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Obecnie bardzo często zauważyć można w sporej ilości branż bardzo dużą rywalizację o dobrego pracownika. Firmy chcąc zdobyć nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, którymi przede wszystkim będą zwiększone pensje.