Jakich pracowników zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnich latach właściciele firm zaczynają mieć coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiednich ludzi na rozmaite stanowiska, na dzień dzisiejszy jest to blisko 45 procent wszystkich firm. Jak można zauważyć, taka sytuacja będzie miała miejsce dużej ilości gospodarek, zaś Polska jest sporo powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Wynika to z kilku przyczyn i z pewnością z takiego obrotu sprawy są zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy z kompletowanie załogi mają obecnie firmy działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, jak również specjalistów i inżynierów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, jakie stawiają pośród mocno poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda znalezienie dobrej osoby do działu IT nadal jest trudne, to jednak wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od kilku lat jest znaleźć sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest niezwykle duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. W pierwszej kolejności poszukiwani są monterzy, mechanicy i elektrycy, sporym wzięciem cieszą się także stolarze, hydraulicy i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W większości z tych branż bardzo ciężko jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Następną naprawdę mocno szukaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są zawodowi kierowcy, głównie autobusów i ciężarówek, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przypadły w udziale usługowej i gastronomicznej branży – różnorakie restauracje i hotele również łatwo mieć nie będą jeśli zamierzają zatrudnić rzetelne osoby na różne stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje bardzo często zobaczyć można w wielu branżach wręcz walkę o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa chcąc pozyskać nowych muszą zaproponować coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, którymi przede wszystkim będą zwiększone pensje.